2012 Citroen C4 Vites Sorunu

posted in: Personal, Petrolhead | 0

Bu yazıda anlatmak istediğim, ufak bir detayın aslında ne büyük bir maliyet yaratmadan nasıl üstesinden geldiğimi paylaşmaktır. Ayrıca, Aracımda yaşadığım sorun, her araçta aynı sorun olduğunu kanıtlamaz yada bahsi geçen kişilerin davranışını yargılamak değildir.

70.000 km’de iken satın almış olduğum 2012 model Citroen C4 1.6 e-hdi 112hp Exclusive model aracımı keyifle kullanmaktayım.

110.000 km’ye gelindiğinde nadir de olsa aracı ilk çalıştırdığımda vites geçişini 2 saniye kadar yapmaması ile başladı. Bu problem çok nadir olmasından dolayı, elektronik robotun, arabayı ilk çalıştırmada gecikmeli devreye girdiğini düşünerek önemsemedim.

116.820 km’ye geldiğimde artık, beni Beşiktaş’da çok yoğun bir trafikte, vitesi kendi boşa alarak, yolda bırakmışlığına kadar ilerledi. Vites değişmiyordu, Araba boşta ama vites değişikliğini yapmıyordu. Arabanın kontağını kapatıp, tekrar açtım defalarca, ancak, çözüm olmamıştı.

O sırada yaklaşık 10 dk kadar araç kontak kapalı bir şekilde bekledi. Sonraki ilk denememde sorun ortadan kalkmıştı.

Bu problemi yaşadığım güne kadar 3 defa servise gittim. Servis’de ki usta (kendisine teşekkür ederim) elindeki imkanlar dahilinde çok yardımcı oldu. İlk önce bilgisayara bağladıklarında, Sorunun versiyon olduğunu düşündüler. Vites değişikliğini yapan yazılımın versiyonunu yenilediler. Bir süre hiç hata vermedi.

Daha sonra tekrar gittiğimde, aracın debriyaj-vites ayarını yaptılar. Bu işlemin çok işe yaradığını söyleyemeyeceğim. Çünkü, sorunun debriyaj balatası olduğunu düşündüler. Ama 2 gün içerisinde Beşiktaş’da yaşadığım olay meydana geldi.

3. gidişimde tekrar bilgisayara bağlandı ve detaylı bir inceleme yapıldı ve problemin kaynağı olan robotun yağ pompası olduğunu gösteriyordu. İşçilik hariç, KDV dahil 2850 TL gibi bir fiyat verildi.

Bu sırada nedense içimde bu parça ile ilgili bir şüphe bulunuyordu. Yağ basıncı ayarlayan tüm parçalar, temel 1-2 sorun ile karşı karşıya kaldıklarında arızalanırlar. Bunlar Yağ kalitesi veya eksikliği, sıvı kaçıran çatlaklar veya hortum kelepçeleri gibi.

Türkçesi Aksiyoner Elektro-Pompa olan cihazın tüm çalışma mantığını interneti tarayıp buldum. Hatta bir kaç arkadaşdan fikir aldım. Netice de, bu problemin çözümü parça değişikliği olsa bile, bunu en son çare olarak kullanmaya karar verdim. Şanzıman ve robot’un bulunduğu yeri detaylı incelemek için, arabayı bir ustanın garajında lifte kaldırıp, altından bakmak için alt koruyucuları söktük.

Gözle görülen tek bir farklılık vardı. O da en altta bulunan bazı parçalar yağ kaplanmıştı. Normalde ustaların çoğu üstten baktığında bunun terleme olduğunu söylüyorlardı. Ama alttan baktığımızda terlemeden çok, yağ kaçağı gibi görünüyordu. Şöyle bir silip temizleyeyim derken, ufak bir yağ haznesi gördüm ve minimum çizgisinin altında bulunuyordu.

İşte benim aracımın vites sorunu tam olarak da buydu. Ama hangi tür yağ koymak gerekirdi.

9979A4 kodlu bir ürün kullanıyormuş. ATF yağı olarak da biliniyor. Otomatik vites yağı diyince bir çok firma size otomatik şanzıman yağı verebiliyor. Bu nedenle orjinal yağı aradım. Ancak, bu yağ, bu kod ile sadece yetkili servislerde satılmaktaydı. 1 lt fiyatı ise 250 TL olarak hemde.

Bu yağ, Manuel’den otomatikleştirilmiş araçlarda kullanılmak üzere özel yapılmış bir yağ. Bilinen muadilleri ise ” Petronas Tutela Car Cs Speed”, ” AKSİYONER YAGI ELF (05X1508161)” dir. UALOGIC,  SELESPEED, D.F.N.- SELECTRONIC, gibi hidrolik vites sistemleri için özel tamamen sentetik yağlayıcı.

Bu bilgilere sahip olduktan sonra, yana yakıla birçok yerde en azından bu 3 markayı aradım. Ancak, bulamadım. Castrol, Mobil ve diğer markalarda neler var diye araştırdığımda, net bir cevap alamadım.

Castrol markasına çocukluğumdan beri sıcak bakıyorum ve çalışma şekillerine de hayranım. Bu nedenle Castrol Global’a bir mail attım ve 15 dk içerisinde bir cevap geldi. Aracımın kullandığı yağ türünü ve kendilerinde muadil olabilecek yağları belirttiler. Castrol Transmax serisinin ATF olanları benim aracımda sorunsuz çalışacağını belirttiler. Sonuçta yeterli basınç oluşturabilmesi için sıkıştırma sonrası yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek yağ olarak Transmax Z’nin yeterli olacağını belirttiler.

116.850 km’de 1 lt Castrol Transmax Z yağ alıp, yarısını ekledim. Sorun bu şekilde çözüldü. 2500 km geçti, halen 1 kez bile sorun yaşatmadı.

Şimdi gelelim, bu problemin neden kaynaklandığına. Aracın yağ hortumlarını ve kelepçeleri kontrol ettiğimizde herhangi bir kaçak göremedik. Ama kelepçelerin bulunduğu yerden ve üst kapağından kayıp yaşandığı yağ kirliliğinden belli oluyordu. Her 100.000 km’de bu yağ haznesi kontrol edilmeli olduğunu öğrendik. Servislerin bir çoğu bu detayı atlayabiliyor, bir de servis maliyetlerinden dolayı, özel servislere gidiliyor ve bu tarz ufak detaylar gözden kaçabilidiği için, sorunlar ortaya çıkıyor.

Peki, neden yağ kaçağı oluşuyor derseniz. Cevap da şu, Aracınızı dur-kalk trafikte çok kullanıyorsanız, iniş çıkışlı bir yerde yaşıyorsanız. Sıcak bölgede yaşıyorsanız. bu sorun Citroen sahiplerinde, şanzıman sorunu çok yaşıyor diye duyuyorsunuzdur. Aracın bir debriyajının olması, ve bu debriyajın ilk kalkışta, manuel vitesli arabadaki gibi yarım debriyaj yapıyorsunuz gibi çalışıyor. Debriyaj pedalına basacak olan bir robot var, ama ne kadar basacağını ayarlayan ise Aksiyoner Elektro-Pompa cihazı, yağı sıkıştırarak bunu yapabilmekte. Bu şekilde debriyaj’a basıp, vitesi değiştiriyor. Herşey otomatik sanıyorsunuz ama aslında sadece debriyaj pedalı ve ortada sağa sola giden bir vites kolu yok.

Manuel vitesli araçlarda debriyajı ne kadar kullanıyorsanız bu araç da aynı şekilde kullanıyor. Ve bu basınçı sağlayan yağ ısınıyor. Isınması incelmesi ve 100.000 km’de yağ özelliğini kaybetmesi ve eksilmesine neden oluyor.

Citroen’in burada büyük bir eksikliği var, Neredeyse herşeyi elektronik olan, en ufak hatayı bile yol bilgisayarında bize gösteren Citroen, Bu yağ haznesinde, Motor yağı karterinde kullandığı gibi bir müşür (uyarıcı) kullanmamış. Eğer, böyle bir uyarı vermiş olsaydı. Bunda uğraş yerine, serviste yağ ekletip, yoluma devam edebilirdim.

Benim için sorun halloldu, Servis benden Aksiyoner Elektro-Pompa’nın parasını almış olsaydı, büyük ihtimalle değişiklik yapılırken sorunun yağ eksikliğinden oluştuğunu anlayacaktı. Burada Citroen servislerine inanın kızmıyorum. Maaş ile çalışan ustalar onlar, ellerinden geleni yapmak isteselerde, firmalar yedek parçaya yönlendiriyorlar. Bu şekilde çok daha kârlı olacağını patronlar biliyor ve uyguluyorlar.

—UPDATE—-

Olaydan uzun süre sonra 120.000 km’de yağ değişim zamanı geldiğinde, bu problemi (yağ kaçağı) tamamen çözmek adına özel citroen servisine gittim.

Aksiyoner pompa yağ haznesinde çatlak olduğu barizdi. Çünkü halen yağ kaçırıyor ve haznedeki yağ seviyesi azaldığını gördüm. Yedek parça siparişi verdim. 270 TL olan parça + 100 TL olan ELF Speedmatik

http://www.arotomarket.com/peugeot-citroen-sanzuman-robot-yagi-1-litre-triptonik-vites-aktivasyon-yagi

Parça değişiminden sonra, çıkan eski parçayı inceledim. çatlak olan yeride tespit ettim. Tüm değişim işlemleri sonrasında, bilgisayar sistemine bağlantı yapıldı ve elektronik ayarlar tamamlandı.

O günden bu yana bir başka bir sorun da kalmadı.

Bunu paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.