Polisim Polis!!!

posted in: Personal | 0

Dün yaşadığım bir olay, Kavacık köprüsü üzerinden TEM otoyoluna çıkıp, Üsküdar’a gideceğim. Saat Saat 19:55. Harita üzerinde tam olarak yeri ifade etmeye çalıştım.

Trafikte devam ediyorum. 2 şerifli yol köprü üzerinde 2’ye ayrılıyor ve ben soldan devam edeceğim için sol’da kalmaya devam ettim. Önümde Fiat Egea marka 34 EP 9518, şeridi ortalamış bir şekilde ne hızlı ne yavaş devam etmekte, daha sonra bir anda sol şerite girip. Tek şeritlik yolda bir anda köprü üstünde fren yaptı ve durdu.
Dikkatli olmasaydım, çarpmamak kaçınılmaz olurdu. Korna çalarak uyardım. Ne uzun ne kısa, sadece 1 kere korna çaldım. Korna çalmamla hemen bariyere yanaştı ve bana yol verdi. Yanından geçerkende 2 elimi yana açarak bu kadar da olmaz ifadesi yaptım.

Olay buraya kadar usulsuzce trafikte duran aracı uyarma sıfatından dışarı çıktı. Çünkü, bu araç sivil polis aracıymış. Anında siren ve megafondan dur uyarısı geldi. Bende köprü üstünde tek şeritli bir yolda duramayacağım için 100 metre kadar Köprü üstünden çıkana kadar devam ettim. Bu sırada Egea, tekrar siren çalış, dursana diye 2.kez uyardı.

Harita’da gördüğünüz yere, sağa çektim. Kemerimi çözdüm. Arabayı kapattım. Aynadan gelişlerine bakıyorum. Bir hışımla aradan dışarı çıktılar. Atarlı bir surat ve konuşma ile diyaloglar başlıyordu.

1.Polis – Sen Ne yaptığını sanıyorsun?
Ben – Sen Kimsin?
1. Polis – Polisim polis, Siren çalıyorum neden durmuyorsun? (o sırada cüzdanını çıkarıp Polis kartını gösterdi)
Ben – Ben senin gibi tek şeriftli yolda trafiği kapatacak gibi durmam. Ayrıca seni uyarıyordum. Sen ne anladın?
1. Polis – El kol hareti yaptın gördüm. Çık arabadan, kimliğini ver.
Arabadan çıkıp elimde telefon ve cüzdan, kimliğimi uzattım. 2.Polise.
Ben – Neden tek şeritli yolda duruyorsun, arkandan geleni hiç düşünmüyor musun? Bari 4’lüleri yak da bilelim sıradışı bir durum olduğunu, hem sağdan sola geçtin zaten.
1. Polis – Biz orada şüpheli 2 paket gördük, onun için durduk.
Ben – Eee, bakabildin mi paketlere neymiş?
1. Polis – Sayende bakamadık.
Ben – Sana korna çalan ile uğraşıcağına durduğunda baksaydın, Neyse, gider bakarsınız tekrar.
Bu sırada polis iyice ayar oldu bana.. Diğer polis ise TC mi ve arabanın plakasını telefondan merkeze sorgulattırıyor.
1. Polis – Birşey buluruz elbet !!!
Ben – Bulamazsın ama yine de bak sen.
Polis üstümü aramaya başladı, arabanın içerisine baktı. Ben rahat tavırlar içerisinde, elimde telefon ile aracın plakasını not ediyorum. Bunu gören 2. Polis zaten bişey de çıkmayınca 1.Polis’in yanına gelip,
2. Polis – Tamam, tamam bişey yok gidebilirsin
Arıza çıkartan polis hiç birşey diyemedi. Daha sonra arabaya benden önce binip uzaklaştılar.

Buradaki tespitlerime gelince,

Polis ile karşılaşıp rahat tavırlar içerisinde bulunduğunuzda karşınızdaki “bir bildiği var, güvendiği biri var” diyerek geri adım atıyorlar.
Sizi zora sokacak bir durum bulamadıklarında zaten, haksız bir üstünlük kurmanın sonuçları yine kendine zarar vereceğini bildiği için yine geri adım atıyorlar.
Ama en çok kimliğe bakıp Rize/Çayeli gördüğünde geri adım atıyorlar. Her ne kadar bir memleketli gibi hissetmesemde.

Bu yazımdan yanlış anlaşılmaya gidecek bir durum olmasın, trafikte kabahatli olabilirsiniz. Daha da kötüsü kaza da geçirebilirsiniz. Bunları anlayışla karşılıyorum.

Ama kuralları toplumdan daha iyi bilenlerin, bilerek çiğnemesi, üstelik bunu yaptığını kabul etmeyip, yada görmezden gelip, sadece uyardığınız için, yada yanlış yaptığını düşündüğünüzü belirttiğiniz için sizi zor durumda bırakmak istemesini, içime sindiremiyorum.

Biraz uzun bir cümle oldu. 🙂

Bana göre doğru çalışan toplum. Sadece görevlilerin değil, haklın kendi kendini düzeltmesi ile ilerleyebilir. Kısaca kuralları uygun davranmayanı uyarmamız hepimizin görevi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.