Mailing Nedir? Neler Gereklidir

posted in: Web & Comp. | 1

http://www.aweber.com
http://www.icontact.com/
http://hementoplumail.com/
http://www.godaddy.com/business/email-marketing.aspx
http://www.inboxmailmarketing.com/
https://www.mailjet.com

Yukarıdaki linkler bu işleri yapan profesyonel firmalardır. Eğer Marketing Mailing işlemini kendiniz yapmak isterseniz. Gerekli olan adımlar mevcut. Toplamda 2 örnek bir plan anlatayım.

Gönderilecek mail adedi. 10.000 civarında ise.
Ortalma gönderim süresi altyapıya göre değişkenlik gösterir.
Bunlar: Sunucu Performansı ortalama seviyede olabilir. Bu sunucuya birden fazla SMTP adresi tanımlayıp işleme alındığı taktirde giden maillerin bazıları mail1.indimarka.com, mail2.indimarka.com vb. şekilde devam edecektir. Amaç 1 SMTP adresinden saniyede 10 e-mail giderse 10 SMTP adresinden gönderilecek maillerin süresini kısaltacaktır. Ancak bu adımda gerekli olan 1-2 faktör var. DNS kayıtları açılarak PTR kayıtlarının da bu subdomainlere verilmesi gerekmektedir. Güvenlik için her SMTP adresi için farklı IP’ler alınmalıdır. Bu şekilde sunucu çok kısa süredece mail gönderecektir. Alınan IP adreslerinin High Reputaion durumu olması maillerin Spam klasörüne düşmemesini epey bir sağlayacaktır.
Bu şekilde iken sadece basit bir program ile günde 10.000 maili rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Gönderilecek mail adedi 500.000 civarında ise.
Ortalama bir konfigurasyon bu işlemler için yeterli değildir. Her gün bu kadar mail gönderebilmek Google ve Yahoo’nun yaptıkları gibi olabilir ki. Bunlar için çoook ciddi bir bütçe ve ekip gerekir. Ayrıca sisteminizin içerisinde bulunmayan mail adresleri spam yaptığınız gerekçesiyle IP adresinizin Bloklanmasına kadar gidebilir. Bu durumda ticari olarak lekelenme söz konusu, ancak türkiye’de mailing sistemi Türk telekomun izin verilen IP adresleri üzerinden yapılmakta bu IP adreslerine High Reputaion damgası vurulara DNS sunucularına yer alıyor.  Yapan firmalar bu şekilde işlemlerini yapıyorlar. Ancak, genel olarak gönderim için bir program yerine database yada integrated Code kullanıyorlar.

Eğer kendi firmanızın içerisinde aylık gönderilecek mail sayısını belirleyebilirseniz. ve bunun bir ortalamasını alabilirseniz. Maliyet tablosunu daha kolay çıkartabilirsiniz. Bu konuda Amazon Cloud (AWS) diye geçer. Bu sisteme 1 sunucu da bulundurabilirsiniz. 1000 sunucuda bulundurabilirsiniz. ne kadar kullanıyorsanız okadar ödüyorsunuz. Mantıklı bir çözüm olsa da ucuz değil, özellikle start-up projeler için mantıklı olmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.